Posted on Leave a comment

Wysoka prolaktyna u mężczyzn: jakie są objawy?

Wysoka prolaktyna u mężczyzn: jakie są objawy?

Z tego powodu prolaktyna, obok hormonów wydzielanych przez nadnercza, jest zaliczana do hormonów stresu. Rola prolaktyny wykracza jednak znacznie poza układ rozrodczy. Niektóre badania wskazują na jej istotny wpływ na metabolizm i ogólne zdrowie mężczyzn. Nieprawidłowości w stężeniu prolaktyny mogą wiązać się z zaburzeniami metabolicznymi, w tym nieprawidłową regulacją glukozy i zespołem metabolicznym. Co więcej, odkryto, że odpowiedni poziom prolaktyny jest ważny dla zdrowia psychicznego – jej nadmiar i niedobór może Drostanolone Enanthate wiązać się z objawami lęku i depresji.

Wśród chorób przysadki, najczęstszą przyczyną hiperprolaktynemii jest guz prolaktynowy (prolactinoma). Prolactinoma jest to gruczolak (łagodny guz) przysadki mózgowej. Większość guzów prolaktynowych to zmiany małe ośrednicy poniżej 1 cm (tzw. mikrogruczolaki).

Jak prolaktyna wpływa na poziom testosteronu?

Prolaktyna pełni szereg niezwykle ważnych funkcji w organizmie człowieka. Już od dawna wiadomo, że w trakcie ciąży wspólnie z estrogenami i progesteronem stymuluje rozwój gruczołu piersiowego, a po porodzie pobudza laktację. W trakcie ciąży estrogeny stymulują wzrost i proliferację komórek laktotropowych, przez co objętość przysadki mózgowej może ulec nawet podwojeniu. Z tego powodu fizjologicznie podwyższoną prolaktynę można stwierdzić w okresie ciąży i laktacji. Każda stymulacja brodawki sutkowej przez niemowlę w czasie karmienia powoduje krótkotrwały wzrost poziomu prolaktyny. Hormon ten wpływa również na czynność gonad – jąder i jajników, a także działanie wydzielanych przez nie hormonów płciowych – testosteronu i estrogenów.

  • Naukowcy udowodnili, że długotrwałe (10 tygodni) domięśniowe podawanie enantatu testosteronu w klinicznie istotnej dawce znacząco zwiększyło stężenie prolaktyny, w przysadce mózgowej dorosłego szczura.
  • Ze względu na wpływ rytmu dobowego, diety i stylu życia na stężenie hormonu badanie wymaga od mężczyzny odpowiedniego przygotowania.
  • Spadkiem stężenia estrogenów, zbyt wysokie stężenie hormonu może prowadzić do zaburzeń przemiany materii, wzrostu wagi, a nawet otyłości.
  • Poza pracą, jej pasją jest siatkówka plażowa oraz aktywność na świeżym powietrzu.

Odmiany testosteronu różnią się kinetyką, nie wolno ich stawiać w jednym rzędzie. Przyjrzyjmy się więc, jak szybko do krwi, po domięśniowej iniekcji, dociera testosteron. Nieschlag, gdyż używano tam niezmiernie egzotycznej odmiany cykloheksanokarboksylanu testosteronu (nigdy nie zetknąłem się z nią w innych badaniach). Niekiedy podejmuje się okresowe leczenie hiperprolaktynemii czynnościowej, jeśli wykluczy się inne przyczyny niepłodności, należy je jednak zakończyć po potwierdzeniu ciąży. W razie wystąpienia wyżej wymienionych objawów, zwłaszcza zaburzeń miesiączkowania i mlekotoku u kobiet oraz impotencji u mężczyzn należy zgłosić się do lekarza, aby wyjaśnić przyczynę tych zaburzeń. Guz prolaktynowy występuje dość rzadko – stwierdza się go u około 100 osób na milion.

Inne artykuły

W przypadku dużych nowotworów stężenie prolaktyny może wynieść nawet 100,000 mU/L (5000 ng/mL). Przeprowadzane badania nad zależnością między dysfunkcją seksualną a poziomem prolaktyny u mężczyzn w różnym wieku dają niejasne wyniki i nie potwierdzają jednoznacznie znaczenia PRL w patogenezie zaburzeń libido. Stuckeya, którzy wykazali, że u 1455 pacjentów z zaburzeniami libido zaledwie u 0,5% stwierdzono patologiczny wzrost stężenia prolaktyny. Exton, który wykazał, że w następstwie oglądania filmów erotycznych u badanych pacjentów dochodziło do wzrostu ciśnienia tętniczego, ale nie wzrostu stężenia prolaktyny. Niepokojącym objawem jest przerost gruczołów piersiowych, obniżenie libido, niemożność osiągnięcia orgazmu i pobudzenia.

Krwotok, uraz, nowotwór, zabieg chirurgiczny w obrębie podwzgórza, a podwzgórze jest odpowiedzialne za prawidłowe wydzielanie hormonów topowych normalizujących wydzielanie prolaktyny. Do przyczyn zwiększonej prolaktyny u mężczyzn można również zaliczyć występowanie guza prolaktynowego, czyli łagodnego guza przysadki. Najczęściej jest to zmiana o średnicy nieprzekraczającej 1 cm. Nandrolone nie powoduje wzrostu prolaktyny, przynajmniej bezpośrednio, ale powoduje, że w ustroju zachodzi silniejsza aromatyzacja (z testosteronu powstaje więcej estradiolu). Czyli jeśli ktoś równolegle podaje testosteron i nandrolone (tak się dzieje prawie zawsze), to można się spodziewać wyższego stężenia estradiolu i wtórnie, prolaktyny. A z tym wiążą się rozmaite zaburzenia, także funkcji seksualnych.

Hiperprolaktynemia prowadzi do obniżenia libido, osłabienia aktywności seksualnej i wydłużenia czasu do osiągnięcia orgazmu i pobudzenia organizmu. Według badań wpływ na wystąpienie hiperprolaktynemii ma jednak nie tylko poziom prolaktyny, lecz także zahamowanie produkcji testosteronu. Dane te pozwalają stwierdzić, że prolaktyna pełni bardzo ważną funkcję w życiu seksualnym mężczyzny, jednak mechanizm działania hormonu nie jest do końca jasny i wymaga dalszych badań w tym obszarze. W dużej mierze to właśnie on decyduje o Twojej sile, wyglądzie, sprawności seksualnej i kondycji psychicznej. Nie należy jednak zapominać, jak ważną rolę w życiu mężczyzny odgrywają hormony żeńskie – estradiol i prolaktyna.

Podobnie jest z ADHD i jego leczeniem w USA, kiedyś problem dotyczył garstki dzieci i młodzieży, teraz już kilku milionów osób. Poza tym stosowanie testosteronu na własną rękę, bez wykonania badań i ustalenia położenia, czyli wstępnej diagnostyki problemu nie ma sensu. Warto pamiętać, że samo przekroczenie norm nie zawsze oznacza problem zdrowotny – interpretacja wyników powinna uwzględniać obecność objawów klinicznych i wyniki innych badań hormonalnych. Często dopiero znaczne odchylenia od norm wymagają interwencji medycznej. Objawy podwyższonej prolaktyny mogą obejmować również wpływ na cykl miesiączkowy.

Jeśli przyczynę stanowią przyjmowane przez pacjenta leki, należy po konsultacji z lekarzem prowadzącym rozważyć ich odstawienie i zamianę na równoważniki, które nie wywołują wzrostu stężenia prolaktyny. Jeśli przyczyną nadprodukcji hormonu jest guz prolaktynowy, najważniejsze jest podjęcie leczenia, które doprowadzi do jego zmniejszenia lub usunięcia. W przypadku gdy za hiperprolaktynemię odpowiadają choroby innych narządów (np. niedoczynność tarczycy), należy wdrożyć leczenie przyczynowe, które doprowadzi do ich eliminacji a w efekcie – do unormowania hormonu we krwi. W leczeniu niepłodności powodowanej przez hiperprolaktynemię podaje się leki z grupy agonistów dopaminy, np. Leki dopaminergiczne należy przyjmować systematycznie przez wiele lat; wówczas w niektórych przypadkach możliwa jest remisja (ustąpienie) choroby.

Jeśli przyczyną podwyższonej prolaktyny są regularnie i stale przyjmowane leki, lekarz może rozważyć znalezienie innych, alternatywnych środków farmakologicznych. W przypadku podejrzenia guza przysadki mózgowej, lekarz zleca wykonanie rezonansu magnetycznego głowy. Dopiero znalezienie przyczyny podwyższonego poziomu hormonów może być podstawą do podjęcia leczenia. Terapia opiera się na podaniu pacjentowi leków hamujących produkcję hormonu i u większości przebiega z sukcesem. Hiperprolaktynemia jest to stan, w którym stwierdza się podwyższone stężenie prolaktyny w surowicy. Prolaktyna jest hormonem produkowanym przez wyspecjalizowane komórki przysadki, gruczołu położonego w środkowym dole czaszkowym.

ใส่ความเห็น

อีเมลของคุณจะไม่แสดงให้คนอื่นเห็น ช่องข้อมูลจำเป็นถูกทำเครื่องหมาย *